Radca Krzysztof Olechno

Upadłość konsumencka bez majątku

upadłość konsumencka a brak majątku

Upadłość a brak majątku

Upadłość konsumencka różni się od upadłości przedsiębiorcy m.in. tym, że konsument nie musi posiadać żadnego majątku, by ogłosić upadłość. Upadłość konsumencką może ogłosić dłużnik, który nie posiada żadnego majątku, ani też źródła dochodów. Nadrzędnym celem upadłości konsumenckiej jest bowiem oddłużenie, a nie zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu, jak to ma miejsce w upadłości przedsiębiorcy.

Syndyk a brak majątku

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku ? W przypadku, gdy konsument nie ma majątku, postępowanie upadłościowe zakończy się dużo szybciej. Syndyk nie będzie musiał przeprowadzać procesu sprzedaży, który często bywa długotrwały. Dotyczy to w szczególności nieruchomości, gdzie syndyk musi przeprowadzić określoną prawem procedurę. Jeszcze więcej kłopotów sprawia sprzedaż przez syndyka udziału w nieruchomości. Chodzi na przykład o udział w mieszkaniu odziedziczony przez dłużnika w spadku (powiedzmy 1/5). W praktyce ciężko jest znaleźć kupców na taki udział, co znacznie wydłuża postępowanie upadłościowe.

Brak majątku a koszty upadłości konsumenckiej

Jeżeli majątek i dochody dłużnika nie wystarczą na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, koszty te pokryje Skarb Państwa. Dłużnik, który nie posiada żadnego majątku i dochodów nie musi pokrywać kosztów postępowania ze swojej kieszeni. Wynika to z naczelnej zasady upadłości konsumenckiej, jaką jest umożliwienie dłużnikowi uzyskania oddłużenia. Brak majątku nie może uniemożliwiać konsumentowi umorzenia długów.

Z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie mają majątku wystarczającego na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego zgodnie z procedurą upadłości przedsiębiorców. Już następnego dnia po zamknięciu działalności uzyskują oni bowiem status konsumenta i mogą złożyć wniosek o upadłość konsumencką. W takiej sytuacji umorzenie długów obejmuje również długi powstałe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Więcej o upadłości byłego przedsiębiorcy pisałem w artykule Upadłość byłego przedsiębiorcy.

Upadłość konsumencka bez majątku – podsumowanie

Mitem jest, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej potrzebny jest majątek. Jest to prawda tylko w stosunku do przedsiębiorców, którzy chcą ogłosić upadłość. Paradoksalnie nieposiadanie żadnego majątku jest korzystne dla konsumenta, gdyż przyśpiesza postępowania upadłościowe. Oznacza, na przykład, że syndyk krócej zajmuje wynagrodzenie upadłego i szybciej nastąpi umorzenie długów.

Należy jednak uważać na próby jakiegokolwiek pozbywania się majątku przed ogłoszeniem upadłości. Ukrywanie lub pozbywanie się majątku przez dłużnika może doprowadzić do odmowy uzyskania oddłużenia lub nawet skutkować odpowiedzialnością karną.

Jeżeli interesują Cię bieżące treści z zakresu prawa upadłościowego, zapraszam do polubienia profilu Kancelarii na Facebooku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *